Home page > Aktuality > Společně pomáháme nemocným dětem

Společně pomáháme nemocným dětem

9.1.2017 • Výtěžek ze sběru plastových víček od PET lahví pomáhá už tradičně těm, kteří to nejvíc potřebují, a to zejména nemocným dětem. Usnadnit život malému Kubíkovi s tuberózní sklerózou se touto formou rozhodli také příslušníci Hlavního velitelství Vojenské policie.

Sběr víček zahájili vojenští policisté před čtyřmi lety. „Rozhodli jsme se, že každý rok pomůžeme náhodně vybranému nemocnému dítěti a navíc uspořádáme dobrovolnou sbírku pro ty, kteří neměli možnost přispět plastovými víčky,“ uvedl major Jiří Svoboda, jeden z autorů projektu. "Po Michalce, Matýskovi a Markétce jsme vybrali Kubíka," dodal Svoboda.

Jakub Lang z Oblekovic u Znojma se narodil před čtyřmi lety v Motolské nemocnici s nevyléčitelnou genetickou nemocí TBS (tuberozní sklerózou). V průběhu jeho života se mu tvoří na životně důležitých orgánech nezhoubné nádory. Má tubery na mozku, srdci, ledvinách a játrech. Od třetího týdne života trpí epilepsií. Léčba medikamenty záchvaty pouze snížila, nikoli odstranila, proto musel zhruba v roce a půl zahájit ketogenní dietu, při které se veškerá strava musí vážit a sestavovat dle speciálního jídelníčku. Jakubova mentální a fyzická kondice odpovídá  zhruba ročnímu dítěti. Zatím nemluví a sám nechodí, i když k prvním samostatným krůčkům už nemá daleko. Je neuvěřitelný pohodář a dokáže na obličeji vykouzlit i šibalský úsměv.

V loňském roce s rodiči absolvoval týdenní pobyt ve speciálním zařízení, zaměřený na hypoterapii, který mu velice pomohl a tak rodina plánuje obdobný pobyt i v budoucnu. Autoři projektu předali v úterý plastová víčka a finanční dar mamince Kubíka, která je využije především na obdobné terapie, díky kterým doufá, se Kubíkův současný stav bude pomalu posouvat kupředu.

Poděkování patří všem, kteří se na sbírce podíleli.

Fotogalerie

Nahoru