Home page > Aktuality > Rotmistr ve výslužbě Dalibor Knejfl převzal z rukou ministra obrany resortní vyznamenání

Rotmistr ve výslužbě Dalibor Knejfl převzal z rukou ministra obrany resortní vyznamenání

10.5.2016 • Ministr obrany Martin Stropnický udělil včera dopoledne v Národním památníku na Vítkově u příležitosti oslav 71. výročí Dne vítězství nejvyšší resortní vyznamenání. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Mezi vyznamenanými byl rovněž účastník boje za národní osvobození rotmistr ve výslužbě Dalibor Knejfl, kterému byl udělen Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně.

Rotný ve výslužbě Dalibor Knejfl se narodil do velké sokolské rodiny 14. ledna 1925 v Lázních Bělohrad a nyní žije se svým synem v Dolní Dobrouči.

Za nacistické okupace sloužil v takzvaném vládním vojsku, které bylo v roce 1943 přemístěno do Itálie.  Tam přeběhl k partyzánům a v prosinci 1944 padl do německého zajetí. V dubnu 1945 se mu podařilo uprchnout a dostat se k americké armádě. Na straně italských partyzánských jednotek byl se vznikem československé vojenské mise v Itálii v roce 1945 zařazen k rotě polního četnictva, která byla vytvořena k hlídání velitelství ve Veroně. Tam vykonával službu až do konce července 1945, kdy se jednotky vrátily do Československa. Počátkem 50. let byl z armády propuštěn.

Jeho životní příběh velice poutavě zpracovala Kristýna Havlíková, na svých webových stránkách ho zveřejnila Československá obec legionářské Jednoty Ústí nad Orlicí.

"My - vojenští policisté si "našeho" jediného žijícího druhoválečného veterána vážíme a upřímně mu k jeho ocenění blahopřejeme."

Fotogalerie

Nahoru