Home page > Aktuality > Psovodi vojenské policie cvičili se svými svěřenci na Slovensku

Psovodi vojenské policie cvičili se svými svěřenci na Slovensku

4.7.2017 • Poslední červnový týden se zúčastnilo šest psovodů Vojenské policie ČR se svými čtyřnohými svěřenci Mezinárodního kooperačního výcviku psovodů a služebních psů ozbrojených sborů.  Ve slovenském Brezně si předávali kromě Čechů zkušenosti kolegové z Maďarska a Slovenské republiky.

BERGO, RONY, ENZO, CHRIS, JAGUAR, BODDY a dalších 54 služebních psů spolu se svými psovody z Vojenské policie SR, Policejního sboru SR, Vězeňské služby SR, Finanční stráže SR, Vězeňské služby Maďarska a Vojenské policie ČR cvičilo pět dní v Nízkých Tatrách .

České kolegy doprovázel i hlavní kynolog Vojenské policie kapitán František Hanslík, který nám prozradil, jak byl koncipován výcvik hlídkových psů. "Zaměřili jsme se na zdokonalení v zadržení či nalezení pachatele během dne i v noci, a to v různém prostředí. Psi měli například za úkol nalézt ukrytého pachatele v opuštěném horském hotelu, prováděli zadržení v jezeře nebo v noci za světel policejních majáků likvidovali výtržnosti v nočním klubu," uvedl kapitán Hanslík. 

Dále mohli psovodi využít kvalitní figuranty ke zdokonalení výcviku obrany dle vlastních požadavků. Jedním z těchto figurantů byl rotmistr Robin Dočekal, psovod z Velitelství Vojenské policie Olomouc, který se z velké části na tomto výcviku podílel. Rotmistr Dočekal pomáhal s metodikou výcviku a předával zkušenosti ostatním kolegům.

"Výcvik speciálních psů byl zaměřen na vyhledávání výbušnin, drog a vzorků CITES (ohrožené druhy volně žijících živočichů) v různých objektech, zavazadlech a v technice. Psi prohledávali například areál Národního biatlonového centra v Osrblie, hotel Junior, vlakové vagóny na nádraží v Brezně nebo disco klub, kde před tím proběhl výcvik hlídkových psů za účelem potlačení výtržnosti," přiblížil výcvik speciálních psů praporčík Martin Pech z Velitelství Vojenské policie Tábor, který se zaměřuje se svým psem Bergem na vyhledávání drog.

Psovody české Vojenské policie, kteří se podobných cvičení zúčastňují pravidelně, letos prvně doplnil vojenský veterinář Martin Lokaj z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně, který se podílel na veterinárním zabezpečení celé akce spolu se slovenskými kolegy. V případě potřeby poskytoval okamžitou péči služebním psům.

 

Fotogalerie

Nahoru