Home page > Aktuality > Pro příslušníky výcvikové jednotky Vojenské policie v Iráku je nejcennější tekutinou krev

Pro příslušníky výcvikové jednotky Vojenské policie v Iráku je nejcennější tekutinou krev

Příslušníkům páté výcvikové jednotky Vojenské policie (5. VJVP) v iráckém Bagdádu nestačí plnit pouze služební úkoly spojené s jejich nasazením v misi, ochotně a dobrovolně také dělají něco pro dobrou věc – darují krev na záchranu lidských životů.

Nemocnice podpůrného diplomatického centra v Bagdádu (BDSC) disponuje pouze omezenými zásobami krve. Tyto zásoby by v případě nenadálé krizové situace, při které by došlo k velkému počtu zraněných se ztrátou krve, byly nedostačující. Vznikl tedy projekt s názvem „Walking Blood Bank“, neboli volně přeloženo „Kráčející Krevní Banka“. „Krev je nejcennější tekutinou na světě, kterou přes veškerý vědecký pokrok stále nelze nahradit. Proto naše účast na akci Walking Blood Bank byla jedinečnou možností pomoci člověka člověku,“ sdělil svůj postoj k projektu praporčík L.W.

A jak celý projekt funguje? Stačí se zúčastnit prvotního prověřovacího odběru. Pokud dobrovolník splňuje daná kritéria, je zařazen na seznam schválených dárců a stává se takzvanou kráčející krevní bankou. Ozve-li se z megafonu bagdádské základny hlášení „walking blood bank“ doplněné o jednu nebo více potřebných krevních skupin, dostaví se vhodný dárce na určené odběrové místo, a krev je tak během několika málo minut u člověka, kterému může zachránit život.

Příslušníci 5. VJVP neváhali a s nadšením a vidinou dobrého skutku se do projektu přihlásili. „Akce Walking Blood Bank je založena na dobrovolnosti. Žádný z příslušníků naší jednotky neváhal, akce se zúčastnil a podpořil tak dobrou věc. Někteří členové jednotky darují pravidelně krev i doma v České republice. Ti tuhle věc brali jako samozřejmost. Naše účast se shledala s velkým ohlasem i u zaměstnanců místní diplomatické nemocnice, která tuto akci pořádá. Na stranu naší jednotky šla jen slova chvály a díků, čímž i já chci touto cestou všem příslušníkům  jednotky za jejich účast moc poděkovat,“ popsal dárcovský projekt velitel 5. VJVP npor. S.Ř.

Fotogalerie

Nahoru