Home page > Aktuality > Příslušníci aktivní zálohy zachraňovali život za "velkou louží"

Příslušníci aktivní zálohy zachraňovali život za "velkou louží"

9.3.2018 • Předposlední lednový týden letošního roku se stal osudným pro mladý pár amatérských lezců z Denveru ve státním parku Red Rocks ve státě Nevada. Žena při zdolávání skalní stěny utrpěla pád z výšky 10 m a vážně se zranila.

Na pomoc byly povoláni Red Rocks Rangers, Las Vegas Metropolitan Police a hasiči z okresu Clark, vč. zdravotního zabezpečení. Nepřístupný terén národního parku znemožňoval rychlé nasazení odborné zdravotnické pomoci a převoz do nemocnice. Naštěstí pro pár z Denveru se šla kochat krásami národního parku i malá skupinka Čechů, vč. dvou příslušníků aktivní zálohy ze specializovaných útvarů  AČR - nadrotmistr O. Š. z roty Z 601. skss a kapitán J. D. z roty AZVP. Díky profesionalitě a nasazení příslušníků došlo k rychlému vyhodnocení situace s ohledem na zranění turistky a možná rizika, vč. následné pomoci.

Nadrotmistr O. Š. mimo jiné zúročil nabyté zkušenosti z výcviku a pomohl s odnosem zraněné lezkyně složitým a nepřístupným terénem vstříc záchranným složkám. Při předání zraněné záchranným složkám byl tento postup s povděkem kvitován, protože situace s ohledem na zranění nesnesla odkladu. Tímto ale záchrana neskončila. Turistka se stále nacházela v nepřístupném terénu a zvažovalo se i vyzvednutí zraněné vrtulníkem. S ohledem na dosavadní pomoc bylo rozhodnuto po provedených stabilizačních úkonech ze strany zdravotní služby, o fyzickém přenosu zraněné, tentokráte již na nosítkách. V extrémně náročném terénu musela nosítka často být překládaná mezi až deseti lidmi při zdolávání skalních útvarů, a to až do schůdného místa, které umožňovalo přistavení služebního vozidla, které přepravilo zraněnou k pozemní komunikaci, kde již byla přistavena ambulance.

Díky této rychlé pomoci došlo k minimalizaci času pro záchranu zraněné, aniž by jí byla způsobena nějaká újma, vč. zajištění a snesení veškerého lezeckého materiálu z místa nehody, a to v takovém čase, že předběhla i samotný zásah hasičů Clark County (slanění do místa nehody ze skalní stěny). Celá intervence příslušníků AZ byla hodnocena jako plně profesionální a byla přijata s vděkem ze strany zachraňovaných i zasahujících složek.

​Autor: příslušník roty AZVP

Fotogalerie

Nahoru