Home page > Aktuality > Praha, Tábor, Olomouc - všechna teritoriální velitelství Vojenské policie nasazena do boje s koronavirem

Praha, Tábor, Olomouc - všechna teritoriální velitelství Vojenské policie nasazena do boje s koronavirem

Již od počátku pandemie COVID-19  se po boku Integrovaného záchranného systému  a Armády České republiky snažila být nápomocna i Vojenská policie. Ať už se jednalo o střežení vysoce postižených oblastí, zabezpečení celoplošného testování nebo výpomoc v sociálních a zdravotnických zařízeních, Vojenská policie u toho byla.

 

Příslušníci Velitelství Vojenské policie Olomouc vypomáhali zvládnout situaci na covidových odděleních Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. K ruce byli zdravotnickému personálu všude, kde bylo třeba. Asistovali například zdravotnickým pracovníkům při hygienické péči o pacienta, starali se o hygienu prostředí, lůžka a zdravotnické prostředky. Dále zajišťovali pacientům stravu, transport biologického a zdravotnického materiálu nebo distribuci laboratorních výsledků. „Během našeho působení v nemocnici u sv. Anny v Brně jsme se snažili pomáhat, co to jen šlo. Velkou hnací silou pro nás byl zdravotnický personál. Museli jsme se tři týdny každý den otáčet, ale personál nemocnice je takto zapřažen od samého začátku pandemie. Nikdo z nich přitom neztrácí elán a mají stále úsměv na rtech, čímž posilují i morálku pacientů. Všichni mají můj neskonalý obdiv,“ řekl po skončení působení v Brně nadporučík O.H.

„Dvakrát jsem absolvoval misi KAMBA v Afghánistánu, všude kolem střelba, výbuchy. Nikdy jsem ale necítil blízkost smrti tolik, jako když jsme vypomáhali s opatřeními proti šíření koronaviru,“ slova praporčíka M.M. dlouholetého příslušníka Vojenské policie, který byl se sedmi dalšími kolegy z Velitelství ochranné služby VP nasazen v Oblastní nemocnici Kladno. Pracovali na třech infekčně-covidových odděleních v nočních i denních dvanáctihodinových směnách s obdobnou pracovní náplní jako jejich kolegové z Olomouce. Setkali se převážně s těžkými průběhy onemocnění a onemocnění personálu zde nebylo výjimkou. Podstav zaměstnanců byl znatelný. „Drobné sestřičky dělaly práci určenou pro silné chlapské ruce. Od první vteřiny jsem věděl, že to bude náročné. Dal bych těm holkám za jejich oddanost svému povolání medaili,“ dodal prap. M.M.

Základní péči o klienty a další pomocné práce v Léčebně pro dlouhodobě nemocné v Dolním Rychnově a samotnou zdravotnickou péči v Nemocnici Jindřichův Hradec poskytovali při výpomoci vojenští policisté z Velitelství VP Tábor. V Dolním Rychnově se o klienty léčebny staralo 6 příslušníků VP. „Nebudu lhát, bylo to náročné. Ale každý náročný úkol se dá splnit. Můj tým to zvládl výborně. Po této zkušenosti ještě více obdivujeme práci zdravotníků, kteří jsou náročným podmínkám vystaveni dnes a denně,“ řekl kapitán O. M. Přímo zdravotnickou péči v jindřichohradecké nemocnici poskytli nrtm. J. Š a prap. J. B. Oba jsou zdravotnickými záchranáři. Měřit teplotu, podávat léky, zavádět kanyly nebo odebírat krev by pro ně nebylo nic nového. Ale dělat to s nasazeným respirátorem a rouškou, v pogumovaném plášti, v čepici s ochranným štítem a se dvěma vrstvami gumových rukavic – to neznali. „Je to dost nepohodlné a smekám před zdravotníky, kteří takto pracují stále. Pro nás vyčerpávající nasazení skončilo, ale pro sestřičky zatím světlo na konci tunelu není,“ vyjádřil obdiv ke zdravotnickému personálu nadrotmistr J.Š.

„Nasazení příslušníci Vojenské policie prožili náročné chvíle. Na vlastní kůži zažili, co obnáší první covidová linie ve zdravotnictví a v sociálních zařízeních. Troufnu si říct, že na ně bylo naloženo velké břemeno, ale všichni ho unesli lépe, než bychom mohli čekat. Jsem na ně hrdý,“ okomentoval práci vojenských policistů náčelník Vojenské policie brigádní generál Miroslav Murček. To, že na své podřízené může být právem pyšný, dokázaly i děkovné dopisy ze zařízení, kde policisté působili. Vojenské policisty z Tábora za výpomoc v Dolním Rychnově ocenil přímo i hejtman Karlovarského kraje. „Bude-li třeba, Vojenská policie je připravena znovu pomoci,“ dodal generál Murček.

Fotogalerie

Nahoru