Home page > Aktuality > Odstřelovači Vojenské policie patří mezi nejlepší

Odstřelovači Vojenské policie patří mezi nejlepší

24.06.2019V termínu od 16. do 21. června 2019 se v prostoru VVP Boletice uskutečnil 7. ročník mezinárodní soutěže odstřelovačů Ride of the Kings 2019. Soutěže se účastnilo celkem 22 dvoučlenných týmů z ozbrojených složek České republiky a armád Lotyšska, Maďarska a Polska. Odstřelovačské týmy měřily své schopnosti v celkem 65 náročných úkolech. Přesunovaly se pěšky, terénními vozidly a vrtulníky, a to vždy s plnou výstrojí a výzbrojí, která dohromady vážila několik desítek kilogramů.

Na účastníky čekala široká škála střeleckých a taktických úkolů soustředěných na blízké i velmi vzdálené cíle. Střelba probíhala ze statických pozic i za dynamického přesunu. Střílelo se ze souše, z vody, kdy odstřelovači prováděli střelbu ve stoje po hrudník ve vodě i z paluby letícího vrtulníku. Byli nuceni se vypořádat se spánkovou deprivací a náročnými klimatickými podmínkami jakými byly zejména vysoké teploty a hustý déšť. Ve dne i v noci v časových limitech si museli zvolit správnou taktiku a museli se rozhodnout, kdo bude střílet z jaké zbraně a na jaké cíle. Samozřejmostí bylo dokonalé použití vlastní odstřelovací pušky a útočné pušky. Neméně důležité bylo prokázat schopnost využití širokého spektra dalších zbraňových systémů, mezi něž patřil například granátomet, ale i rotační kulomet M-134D-H Minigun z paluby vrtulníku Mi-171š.

Soutěž prověřila nejen fyzickou odolnost střelců, ale také jejich zkušenosti, trpělivost, preciznost i schopnost přizpůsobit se povětrnostním podmínkám. Díky perfektní organizaci si soutěžící mohli vyzkoušet mnoho originálně připravených položek, které opět posunuly jejich dovednosti o kus dál.

„Pro mě, ale určitě i pro všechny zúčastněné, to byla obrovská zkušenost. V podstatě to byl jeden z nejlepších a nejreálnějších tréninků, které jsem kdy zažil,“ podělil se se čtenáři kpt. U.L. z týmu Vojenské policie (VP).

Slavnostním nástupem za účasti pozvaných hostů v čele se zástupcem náčelníka Generálního štábu – ředitelem Společného operačního centra MO generálem Jiřím Vernerem byl ve čtvrtek 20. června letošní ročník ukončen. 

V celkovém hodnocení na třetím místě skončil tým ze zásahové jednotky ředitelství policie Ústeckého kraje, druzí pak skončili příslušníci VP, smíšený tým z Hlavního velitelství VP a velitelství VP Olomouc, a vítězství si odneslo družstvo tvořené příslušníkem Skupiny operativního nasazení Celní správy ČR a příslušníkem Útvaru rychlého nasazení Policie ČR.

Členové odstřelovačského týmu VP, kpt. U. L., a rtm. H. J., prokázali své schopnosti a právem uspěli ve vysoké konkurenci ostatních týmu ze zásahových jednotek PČR, odstřelovačských týmů brigády rychlého nasazení a zahraničních odstřelovačských týmů speciálních sil. Je nutné podotknout, že tento výsledek není ojedinělý. Obdobných umístění dosahují odstřelovači VP pravidelně již několik let.

Autor: rtm. H.J.

Foto: Autor

Fotogalerie

Nahoru