Home page > Aktuality > Odkaz Jiřího Regi Schamse stále žije

Odkaz Jiřího Regi Schamse stále žije

9.1.2018 Včera se v pražských Strašnicích sešli zástupci Vojenské policie s rodinou Jiřího Regi Schamse, aby opět po roce uctili jeho památku. Vzpomínkové akci byla přítomna i Jirkova 92letá babička.

Zástupce náčelníka Vojenské policie plukovník gšt. Pavel Chovančík položil kytici na Regiho hrob a spolu s ostatními přítomnými zavzpomínal na padlého vojenského policistu. Vyzdvihl Regiho skromnost a obětavost, která se snoubila s jeho vůlí pomáhat druhým.

Kaplan Vojenské policie major David Tomčík přečetl z Bible slova žalmu a s přítomnými se za padlého kolegu pomodlil. „Regiho nejlépe vystihuje jeho vlastní motto, které je vyryto na vzpomínkové lavičce u jeho hrobu, kde si může odpočinout každý, kdo přijde na Regiho zavzpomínat,“ řekl kaplan Tomčík. Vzpomínková lavička válečných veteránů byla k hrobu Jiřího Schamse, kde odpočívá vedle svého otce, instalována v květnu loňského roku.

Motto Jiřího Regi Schamse

"Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat..."

Štábní praporčík in memoriam Jiří Regi Schams podlehl ve věku čtyřiceti dvou let rakovině poté, co dlouhá léta statečně bojoval se svým zraněním. Bývalý příslušník Útvaru speciálních operací SOG Vojenské policie byl 17. března 2008 těžce zraněn při útoku sebevražedného atentátníka v jihoafghánské provincii Hílmand a následně odkázán na trvalou pomoc asistenta. Se střepinou v hlavě a ztrátou rovnováhy se mu i tak podařilo částečně vrátit do života.

Po čtyřech měsících v komatu se Jiří Schams probral. Ačkoliv byl kvůli svému stavu upoután na vozík, neztratil nic ze své povahy bojovníka. Nejenže úspěšně zápasil se svým hendikepem, také se ze všech sil snažil pomáhat podobně postiženým. Když byl po šesti letech schopen opět vstát, plánoval podstoupit operaci v zahraničí, která mu měla pomoci vrátit se do běžného života. Bohužel osud zasáhl znovu. Závažnou nemoc, která jej stihla, už Regi neporazil. Zemřel 7. ledna 2015.

 

Fotogalerie

Nahoru