Home page > Aktuality > Na Policejní mistrovství České republiky psovodů a služebních psů získali vojenští policisté cenné kovy

Na Policejní mistrovství České republiky psovodů a služebních psů získali vojenští policisté cenné kovy

12.9.2017 Od 4. do 8. září prokazovali v Solenici u Orlické přehrady své dovednosti psovodi se svými psy na XIV. Policejním mistrovství České republiky. Této prestižní kynologické soutěže se zúčastnila dvoučlenná družstva psovodů se speciálně vycvičenými psy z krajských ředitelství Policie ČR, útvarů Policie ČR s celostátní působností a Vojenské policie.

 

Cílem kynologické akce, kterou uspořádala Policie ČR, bylo zejména srovnání a prověření taktické připravenosti psovodů se služebními psy jako pátracího prostředku při vyhledávání výbušnin, omamných a psychotropních látek a jejich prekurzorů. Do závodu nastoupilo 29 psovodů se služebními psy, z toho 15 na vyhledávání výbušnin a 14 na vyhledávání OPL.

 

Soutěžní disciplíny byly připraveny tak, aby se co možná nejvíce přibližovaly reálnému nasazení služebních psů při skutečném pátrání po výbušninách a OPL. Obtížnost vyhledání založených vzorků byla také zvýšena použitím tzv. „klamných záloží“, jako bylo například krmivo pro psy, nejrůznějších rušivých elementů nebo předchozí pohyb osob. Vlastní vyhledávání vzorků probíhalo v různorodém prostředí a na nezvyklých místech. Bylo to například na železničním svršku, v autobusech MHD, v lese nebo na louce, ve školní třídě, v oděvech, v zavazadlech, v dřevěných bedýnkách od munice nebo v papírových krabicích na dorty.

 

Hlavní kynolog Vojenské policie prozradil, jakou změnu si pro letošní mistrovství připravili organizátoři. "Nedílnou součástí mistrovství bylo také předvedení schopností a dovedností v klasické disciplíně, kterou je poslušnost. V letošním ročníku nebyla poslušnost prováděna klasicky na fotbalovém hřišti, tak jak jsou psovodi zvyklí, ale byla organizátory připravena v reálnějším prostředí okolo tenisového kurtu, beach volejbalového hřiště a na hřišti na minigolf, kde byli psi prověřeni z ovladatelnosti a obratnosti," uvedl kapitán František Hanslík, který byl zároveň vedoucím družstva Vojenské policie.

 

V kategorie vyhledávání výbušnin obsadil praporčík Miroslav Vánský z VeVP Olomouc se služebním psem ECTOREM pátou příčku, v kategorii vyhledávání OPL byl nadrotmistr Emil Drábík rovněž z VeVP Olomouc se služebním psem MAXEM čtvrtý. Ve velké konkurenci nejlepších psovodů Policie ČR obsadila Vojenská policie v kategorii dvoučlenných družstev krásné druhé místo, kdy nestačila pouze na Krajské ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje.

 

​Foto: kapitán František Hanslík, HVeVP

Fotogalerie

Nahoru