Home page > Aktuality > Italská ministryně obrany Roberta Pinotti navštívila koaliční síly v Iráku

Italská ministryně obrany Roberta Pinotti navštívila koaliční síly v Iráku

14.5.2018 • Výcvikové středisko irácké federální policie (Federal Iraqi Police Special Training School - FIPSTS), kde působí i sedmičlenná výcviková jednotka českých vojenských policistů, navštívila, symbolicky na Den vítězství, italská ministryně obrany Roberta Pinotti. 

Čeští vojenští policisté se v Bagdádu podílí na výcviku irácké policie v rámci úkolového uskupení TF Police, kterému velí italští Carabinieri. Své kolegy zde čeští vojenští policisté vystřídali letos v únoru. Jejich šestiměsíční činnost je zaměřena na výuku základních policejních činností v oblasti střelecké, taktické a zdravotnické přípravy. A nejsou zde jedinými Čechy. V základních, pokročilých i specializačních kurzech připravují irácké policisty společně s instruktory Policie České republiky.

Vedle výcviku se čeští vojenští i státní policisté podílí na inprocessingu nových studentů. "Ještě před nástupem do stanoveného kurzu musí tímto procesem projít všichni iráčtí studenti, " uvedl velitel 2. výcvikové jednotky Vojenské policie v Iráku major Viktor Chalupa. Dodal, že cílem tohoto procesu je zejména ověření, že budoucí studenti nepředstavují pro instruktory bezpečnostní riziko. Zjištěné údaje zpracovává americká armáda. Pokud zjistí, že student již má nějaký negativní záznam z minulosti, není ke studiu na FIPSTS připuštěn.

Ministryně obrany Italské republiky se mimo jiné přijela seznámit s vývojem probíhající přestavby ubytovacích prostor campu, který je v areálu výcvikového střediska. Po jeho úspěšném dokončení by v něm měli být ubytováni všichni instruktoři, kteří na policejní škole vyučují. Nejpočetněji jsou mezi instruktory italského kontingentu zastoupeni samozřejmě italští Carabinieri, ale na výcviku se vedle Čechů podílí i finská státní policie, švédská vojenská policie a kanadská královská horská policie. Jejich řady by od července letošního roku mohlo rozšířit  třiadvacet rumunských vojenských policistů.

​Mezi pozvanými hosty byla i čtyřčlenná delegace Policie České republiky, kterou v doprovodu zástupce velvyslance České republiky v Iráku Karla Ulíka vedl první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek. Ten během své návštěvy předal ocenění vybraným policistům TF Police, poděkoval všem za jejich úsilí a popřál mnoho úspěchů při dalším mentoringu iráckých policistů.

Foto: kapitán Ondřej Mareš, 2. výcviková jednotka Vojenské policie, Irák

Fotogalerie

Nahoru