Home page > Aktuality > Instruktoři americké Vojenské policie školili české a slovenské kolegy

Instruktoři americké Vojenské policie školili české a slovenské kolegy

19.9.2017 • Zástupci všech čtyř velitelství české Vojenské policie se společně se třemi slovenskými kolegy zúčastnili minulý týden v Táboře výcviku, který byl zaměřen na činnost příslušníků VP v oblasti zadržovacích činností. V rámci spolupráce v programu Mil-Mil zabezpečovali kurz instruktoři americké VP. Jednalo se o nadstavbový výcvik, který navazoval na první část z roku 2016 a na návštěvu detenčního zařízení 18. brigády VP USA letos v červnu v německém Kaiserslauternu.

Kurz byl zaměřen na jednotlivé postupy při zadržování osob, a to jak na území domovského státu, tak i v průběhu operací v zahraničí. Instruktoři americké VP se zaměřili na postupy, zpracování dokumentace a činnost VP při zadržení osob, jejich transport do místa určení a vlastní technické zabezpečení detenčního zařízení. Dále pak na kontrolu osob, dodržování standardizovaných operačních postupů a v neposlední řadě i dodržování mezinárodních úmluv (např. Ženevské konvence) při manipulaci se zadrženými osobami.

"Během výcviku američtí instruktoři seznámili české vojenské policisty nejen s postupy a metodikou, ale i se speciální výstrojí a prostředky používanými v detenčních zařízeních nebo s technikou kontroly zadržených osob," sdělil major Tomáš Gubáš z Hlavního velitelství Vojenské policie a dodal, že v závěru se vojenští policisté seznámili i se strukturou přípravy a kariérními kurzy americké VP pro rotmistry, praporčíky a důstojníky.

Policejní kurz završilo pracovní jednání v Kanceláři pro obrannou spolupráci na americkém velvyslanectví, kde bylo domluveno pokračování výcviku, tentokrát zejména se zaměřením na praktický nácvik činností v průběhu zadržovacích operací. Výcvik se uskuteční v zařízeních 18. brigády VP USA na území SRN v průběhu let 2018 a 2019.

Fotogalerie

Nahoru