Home page > Aktuality > Hladce i přes zúžení na dálnicích

Hladce i přes zúžení na dálnicích

3.6.2016 • 152 vojenských policistů zajišťovalo na území České republiky od minulého pátku do pondělí hladký průjezd 2. jízdního pluku americké armády v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí. Při přesunu všech více než dvou stovek vozidel v devíti proudech bylo najeto více než 27 tisíc kilometrů s 61 vozidly Vojenské policie.

"V důsledku dobrého plánování v přípravné fázi a flexibilitě při samotné realizaci se nám v úzké spolupráci s Policií České republiky podařilo minimalizovat dopady přesunu na běžnou dopravní situaci," říká major Jaroslav Valda z Hlavního velitelství Vojenské policie, který byl zodpovědný za koordinaci sil Policie ČR a VP. "Doprovázet kolonu velkých nákladních automobilů nebo obrněných transportérů, ze kterých má řidič omezený výhled zejména při průjezdu dopravními omezeními, není nic jednoduchého. Vybrali jsme ale zkušené posádky jak předních, tak i zadních doprovodných vozidel," dodává dále major Valda.

Díky tomu, že se mohl stoprocentně spolehnout na jejich výkon služby, mohl flexibilně řešit různé problémy, které jak se říká "přinesl život". Například když byl ve Vyškově vznesen požadavek na rozdělení jedné velké kolony do dvou menších, bylo nutné požádat Policii ČR o pomoc. Z rozhodnutí ředitele dopravní služby PČR plukovníka Tomáše Lercha poskytla policie zadní záštitu pro oba nově vytvořené konvoje, které mohly pokračovat směrem k hraničnímu přechodu.

"Veškeré naše úsilí směřovalo k tomu, abychom naplnili pravým významem slova host nation support," uzavírá major Valda.

Fotogalerie

Nahoru