Home page > Aktuality > Další prohloubení spolupráce Mnohonárodního praporu vojenské policie

Další prohloubení spolupráce Mnohonárodního praporu vojenské policie

8.9.2017 Zástupci velení vojenských policií Slovenska, Polska, Chorvatska a České republiky, tedy zemí podílejících se na činnosti Mnohonárodního praporu vojenské policie (MNMPBAT), se tento týden sešli v chorvatské Brijuni, aby vyhodnotili jeho činnost a dohodli se na dalším zintenzivnění spolupráce v nadcházejícím roce.

Pod slovenským předsednictvím projednali zástupci členských zemí mnohonárodního praporu průběh plánovaného cvičení Sharp Lynx 2018, které bude organizovat česká VP, dále podíl na výstavbě schopností ukrajinské vojenské policie a afilace MNMPBAT k Mnohonárodnímu sboru severovýchod (MNC NE) v polském Štětíně.

 

Nejnovějším výsledkem spolupráce na platformě MNMPBAT je působení vojenských policistů pod hlavičkou tohoto praporu ve výcvikových misích v Iráku. Konkrétně se jedná o polské kolegy působící v rámci EUROGENDFOR (European Gendarmerie Force) a připravované vyslání českých vojenských policistů do výcvikové mise VP pod velením NATO na konci září tohoto roku. K českým vojenským policistům by se mohli připojit v průběhu příštího roku i zástupci slovenské VP.

 

„Letos v dubnu jsme si na Slovensku v Liptovském Mikuláši připomněli desáté výročí vzniku mnohonárodního praporu VP. Jsem opravdu rád, že výsledky jeho činnosti jsou takto hmatatelné. Spolupráce na této mezinárodní platformě je pro nás důležitá. V průběhu jednání jsme se mimo jiné shodli na tom, že oslovíme i maďarské kolegy, zda se budou chtít na projektu MNMPBAT do budoucna podílet, a tak využít již zaběhlý formát zemí V4,“ shrnul chorvatské jednání náčelník české VP brigádní generál Pavel Kříž.

 

Autor: plukovník Jan Šmíd, HVeVP

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru